بدلیجات, اکسسوری زنانه

بدلیجات

بدلیجات

بدلیجات :

همه ی ما می دانیم که کشور ما به لحاظ فرهنگی بسیار غنی است . تقریبا توی خیلی از مسائل پیشتاز بوده است استفاده از بدلیجات و زیورآلات هم به همان مسائل بر می گردد . چرا که تقریبا 2000 سال پیش از میلاد ایرانیان باستان از زیورآلات و بدلیجات استفاده می کردند.

جالب است بدانید که اخیرا باستان شناسان تعدادی بدلیجات و زیورآلات را در شهر سوخته ی سیستان پیدا کرده اند . که قدمت آنها به 5000 سال پیش هم می رسد. این نشان از آن دارد که ایرانیان همیشه و در همه ی امور ذوق و سلیقه و علاقه به زیبایی داشته اند.

دوره ی هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان اوج استفاده از این وسایل تزئینی و بکارگیری انواع و اقسام در این زمینه بوده است. امروزه اکثر بدلیجات موجود در بازار وارداتی هستند اما بازهم خانم های ایرانی سعی می کنند . از آنها استفاده کنند و تقریبا می توانیم بگوییم که همه ی خانم ها از حداقل یکی از این بدلیجات روزانه استفاده می کنند. بدلیجاتی که امروزه زیاد استفاده می شوند عمدتا جنس شان از استیل، تیتانیوم و برنج است. 


استیل :

اول از استیل شروع می کنیم، استیل یک فلز با کیفیت است، درخشش زیادی دارد و البته مقاومت خوبی هم دارد. استیل از جمله فلزاتی است که حساسیت پوستی کمی را ایجاد می کند. پس وجود بدلیجات این چنینی یک خبر خوب است برای کسانی . که مثلا زمانی که از نقره جات یا طلا استفاده می کنند پوست بدنشان دچار حساسیت می شود . علاوه بر این مزیت عالی، این فلز کمتر دچار خش می شود و عمر طولانی هم دارد.

برنج:

بریم سراغ فلز برنج، این فلز هم درخشندگی بالایی دارد و هم انعطاف پذیری خیلی خوبی دارد که می توان با استفاده از آن انواع بدلیجات ظریف و پر از نقش و نگار را ایجاد کرد. اگر از زیورآلات برنجی خوب مراقبت کنید تا سالها درخشندگی شان حفظ می شود و می تواند برای شما مثل روز اول کار کند اما این فلز یک بدی هم دارد و آن هم این است که نسبت به استیل حساسیت بیشتری ممکن است برای پوست ایجاد کند.

تیتانیوم:

خب رسیدیم به آخرین گزینه یعنی تیتانیوم، تیتانیوم هم مثل دو فلز قبلی درخشندگی خوبی دارد و البته درخشش آن بیشتر از دو مورد قبلی است و می توانید از آن بجای طلای سفید هم استفاده کنید و کسی هم متوجه نشود . قیمت بدلیجات با این جنس معمولا مناسب است و  از آنجا که تنوع زیادی هم در تولید این محصولات وجود دارد یک گزینه ی عالی برای جایگزین طلای سفید شدن. اما صبر کنید، اگر پوست حساسی دارید خیلی نمی توانید از این بدلیجات استفاده کنید چرا که حساسیت پوستی ممکن است ایجاد کنند. 

مواد شیمیایی :

یکی از چیزهای دیگری که می تواند برروی رنگ بدلیجات تاثیر بگذارد مجاورت آنها با مواد شیمیایی مثل استون، لاک، مایع ظرفشویی، روغن و سایر مواد این چنینی است. پس سعی کنید زمانی که ظرف می شورید یا لاک می زنید یا کارهای شبیه به این انجام می دهید حتما بدلیجات تان را در آورده باشید. 

فلزات دیگر:

توصیه ی آخر ما این است که بدلیجات با جنس های مختلف را هرگز در کنار هم نگهداری نکنید چرا که وقوع واکنش شیمیایی آنها با هم ممکن است باعث از بین بردن رنگ آنها بشود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *