تراریوم, مبلمان و دکوراتیو

تراریوم

تراریوم

تراریوم چیست:

برای ساخت تراریوم مجموعه ای از گل و گیاهان بزرگ و کوچک که شرایط زندگی و رشد یکسانی دارند را در یک محیط بسته در ظروف تزیینی شیشه ای قرار می دهند. که محیطی مشابه با شرایط گلخانه برای آنها فراهم می شود و به راحتی در کنار هم محافظت شده و پرورش پیدا می کنند.

در این صورت گیاهان به توجه زیادی نیاز نخواهد داشت چون رطوبت در شیشه حفظ می شود. به این صورت که آب تبخیر شده از سطح برگ ها به صورت قطره های آب بر روی دیواره شیشه نشسته .

به تدریج از روی دیواره به سمت پایین حرکت کرده و وارد خاک می­شود.وجود این چرخه آب در ظرف باعث می­شود که گاهی تا هفته­ ها نیاز به آبیاری نباشد.

انواع تراریوم

به طور کلی به دو نوع تقسیم می شوند :

1- بسته 

2- باز

مدل بسته:

انواع گیاهان گرمسیری مانند خزه ، سرخس ، ارکیده که نیاز به شرایط محیطی مرطوب و نگهداری مشابه هم دارند در تراریوم های بسته قرار داده می شوند.

در تراریوم یا باغ شیشه ای بسته لازم است در آن هفته ای یک بار باز شود تا رطوبت و بخار اضافی از داخل و دیواره های ظرف خارج شود . این کار باعث می شود تا از به وجود آمدن بیماری و کپک هم جلوگیری شود.

مدل باز :

گیاهانی که نیاز به آبیاری و رطوبت کم دارند مثل انواع ساکولنت مناسب این مدل هستند. زیرا آب را به مدت زیاد درون خود ذخیره میکنند . همچنین برای گیاهانی که نیاز به تابش نور مستقیم آفتاب دارند گزینه بهتری است.

تاریخچه تراریوم

تراریوم لغتی به زبان لاتین است که از ترکیب دو لغت terra و rium  ایجاد شده است . در اواخر قرن 19 میلادی لغت terra (زمین) و arium (محل و جایگاه) وارد زبان لاتین مدرن شد . این واژه امروزه به معنای نمایشگاه جانوران یا باغ شیشه ای استفاده می شود.

تراریوم یا باغ شیشه ای برای اولین بار در سال 1827 توسط جراح و گیاه شناس انگلیسی بصورت تصادفی به شکل مدرن و امروزی آن اختراع شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *